Okullar Açılırken

Sevgili Anne Babalar;

Okulların açıldığı bu günde bazı küçük hatırlatmalar yapmak istedim.

Okul önemlidir ama en önemli ya da tek önemli şey değildir. Çocuklar hayatlarının okuldan ibaret olduğunu düşünmezler, sizin böyle düşünmenizden ve sürekli derslerle, sınavlarla, notlarla ilgilenmenizden hoşlanmazlar. Hayatın geri kalanında yaptığı uğraşlar anne babası tarafından yeterince ilgi görmeyen çocuk, kendini yeterince değerli hissedemez, özgüveni zayıflar.

Bu yüzden;

“Derslerine engel oluyor” diyerek çok severek gittiği basketbol kursundan almayalım mesela.

Ya da “şimdi ders çalışıyor” diyerek ev işlerine yardım etmekten muaf tutmayalım çocuğumuzu.

Zaman kaybediyor diyerek bilgisayar oyunlarını yasaklamayalım.

Gereksiz bilgi, sınavda nasıl olsa çıkmıyor diyerek şiirle, edebiyatla, resimle uğraşmasına engel olmayalım.

Bugün girdiği sınavla ilgili sorduğumuz soru kadar yaptığı resimle ilgili de soru soralım. Oyun oynamasından hoşlanmasak da “kapat artık şu bilgisayarı” dışında diyaloglar geliştirelim. “Kaçıncı bölümdesin, zor mu bu bölümü geçmek” diye soralım. Oyun oynamayı bu kadar cazip yapan şey neymiş anlamaya çalışalım.

Çocuklarımızın hayatını çeşitlendirelim, renk katalım. Okul, ders, ödev, kurs döngüsünde geçen bir hayattan başarı beklemeyelim.
Çocuklarımızın hayatını da kendi hayatımızı da bütünlük içinde ele alalım.

Eğitelim, öğretelim, dinleyelim, sorumluluk yükleyelim, güvenelim ve başarmasına izin verelim.

Hatalarını fark edip düzeltmesi için sabırla bekleyelim, eleştirmeyelim, zaman verelim.

Çocuğu disipline etmenin yolu onu sürekli takip etmek, uyarmak, dürtmek, yasaklamak, inisiyatifi elinden almak değildir. Böyle davranmak hem sizi gereksiz yorar hem de çocuğunuzun ruhsal olarak olgunlaşmasını engeller.

Ve en önemlisi hayatta kendi durduğumuz yere bakalım. Çocuğunuz size benzeyecektir. Eskilerin “Armut dibine düşer” sözünü hatırlayalım. Çocuğumuza odaklandığımız kadar kendi hayatımıza da odaklanalım, kendimizi düzeltmeye çalışalım, kötü alışkanlıklarımızla mücadele edelim.

(Çocuğunuzla sürekli çatışıyorsanız ve ters düşüyorsanız bir şeyler yanlış gidiyordur. Gerilimi tırmandırarak sorunları çözemezsiniz. Yardım alın, yöntem öğrenin, bol bol okuma yapın.)
Sevgilerimle
Tülay KÖK