Kötü Giden Bir İlişkinin Ardından…

Kötü giden ilişkiler içinde karşımızdakine olan bağımlılığımız daha da artar. Acı çekmemize rağmen bu tür ilişkileri bitiremeyiz. Yalnız kalmaktan, bizi sevecek birini bulamamaktan, dostlarımızı kaybetmekten korkarız. Kendimize olan güvenimizi ve tek başımıza ayakta durabileceğimize olan inancımızı yitirmişizdir.Yalnızlık korkusunun paniğiyle, ilişki biter bitmez bazen de henüz ilişki bitmeden başka bir kadına ya da adama sarılmak bir bağımlılığı bırakıp başka bir bağımlılığa başlamak gibidir. Uyuşturucu bağımlısı için çözüm nasıl ki başka bir uyuşturucu değilse, kötü giden bağımlı bir ilişkiyi bitirirken de çözüm yeni bir sevgili değildir. Yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutuluruz.Alkol, uyuşturucu, yemek, sigara ya da zarar gördüğümüz bir ilişkiye bağımlıysak, bağımlılığımızdan vazgeçtiğimizde hissettiğimiz yoksunluk duygusu elbette acı verecektir. Bağımlılıklar bize zarar verse de öte yandan esas sorunlarımızın üstünü örterek iyi hissetmemize hizmet ederler. Unutulmaması gerekense iyi hissetmek her zaman iyi bir şey değildir. Bize en büyük zararı kısa vadede iyi hissettiren şeyler verir.

Size iyi hissettiren bir şeyi hayatınızdan çıkardığınızda boşluk hissetmeniz çok normaldir. Sağlıklı düşünebilmek için bir süre yalnız kalıp kendinizi toplamanız, gerçek sorunlarınızla yüzleşmeniz gerekir. Bunu yaparken ailenizden, dostlarınızdan gerekirse bir uzmandan yardım alın. Destek alabileceğiniz kapıları zorlayın. Bilin ki yalnız değilsiniz. Bedeniniz ve ruhunuz tamamen arındıktan sonra sağlıklı seçimler yapabilirsiniz.

Teselliyi başka bir adamda, başka bir kadında aramak yeni bir bağımlılık geliştirmek demektir. “O benim hayatımın aşkı, yıllardır onu beklemişim, onunla her şey bambaşka” diyor ve onunla çok mutlu olacağınıza inanıyor olabilirsiniz. Böyle bir şey mümkün değildir. Biten ilişkinin ardından tutulması gereken yas kapatılması gereken kapılar vardır ve insan bunu ancak tek başına yapabilir.