İlişkinizde İstediklerinize Ulaşabiliyormusunuz?

Bazı insanlar her şeye tamam derler. Hiçbir söylediğinize karşı çıkmazlar ama sonuçta kendi bildiklerini okurlar. Sizinle aynı fikirdeymiş gibi görünüp hiçbir isteğinizi yerine getirmemeleri sizi çıldırtabilir. Tamam, haklısın, unutmuşum, olmuşla ölmüşe çare yok en çok kullandıkları kelimelerdir. Haklısın lafını duymaktan nefret eder hale gelebilirsiniz. Çünkü hep haklı olmanıza rağmen hiçbir isteğinize uyulmuyordur.

Bazı insanlar, sizin ihtiyaç ve isteklerinizi eleştirir, utandırır, aşağılar suçlu hissetmenize neden olur. İsteklerinizde bir gariplik olduğunu düşünüp, utanç içinde vazgeçersiniz. Eşine “ bu hafta sonu değişik bir şeyler yapalım, birlikte zaman geçirelim, bir yerlere gidelim” diyen kadın kocası tarafından gezenti, tatminsiz, elindekilerle yetinmeyen, evinde oturarak mutlu olamayan biri olmakla suçlanmıştı. Kadın kendisini bir daha hafta sonu planı yapamayacak kadar suçlu hissetmişti.
Bazen de “saçmalama”, “yok öyle bir şey”, “bunlar garip fikirler”, “böyle saçama sapan şeyleri nereden öğreniyorsun”, “arkadaşlarının etkisi altında kalıyorsun” gibi cümlelerle sizi kendinizden şüpheye düşürebilirler.

Bazı insanlar en ufak bir ricanız karşısında bile çılgınca tepkiler verebilir. Bir kadın eşi salondaki kanepede nar yerken dikkat etmesini koltuğa sıçrayan nar lekelerinin çıkmadığını söylediği için “demek nar lekesi çıkmıyor al sana nar lekesi” diyerek elindeki narları koltuğa çarpıp odayı terk etmişti.

Bazı insanlar kazanmak için haince stratejilerle istediklerini alırlar. Eğer siz de ilişkilerinizde bu türden şeyler yaşıyorsanız dikkat edin. Sizden gidenlerin farkına varın ve lütfen uyanık olun. İlişkinin huzuru için isteklerinden sürekli olarak vazgeçen taraf giderek daha depresif ya da öfkeli bir hale gelebilir.